Ajara Textile 3’ün Gürcistan – Poti ’de bulunan fabrikası, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlığında yürütülen süreçte, LEED kapsamında yapılan uygulamalar ile LEED v4 BD+C: New Construction kategorisinde sertifika almaya hak kazanmıştır.

14156 m2’ lik kapalı alana sahip proje kullanıcıların toplu taşıma olanaklarına kolayca erişimini sağlamaktadır. Otopark sayısının düşürülmesi ile birlikte kullanıcıların toplu taşımaya karşı teşvik edilmesi ve karbon emisyonu seviyesinin azaltması hedeflenmiştir. Sürdürülebilir araziler kapsamı altında yapılan diğer uygulamalardan; çatı ve sert zeminlerde güneşi yansıtma katsayısı yüksek malzeme seçimi ile ısı adası etkisini azaltmak hedeflenmiştir. Proje alanının % 30 ‘u açık alan olarak tasarlanmıştır.

Tekstil sektöründe hizmet verecek Ajara Textile Poti fabrika binasının cephesinin standartlara uygun cephe sistemleri seçilerek bina kabuğundan kaynaklanan enerji kayıpları azaltılmıştır. Fabrika binasının ofis mahalleri klima üniteleri ile, üretim alanları ise ısıtıcı üniteler ile birlikte şartlandırılmıştır. Yapılan enerji modellemesi sonucunda ASHRAE standartlarına göre yaklaşık %30’a yakın yüksek bir enerji verimliliği sağlanarak işletme maliyetlerinin düşürülmesine olanak sağlamıştır. Ozon tabakasının incelmesine ve küresel ısınmanın artmasına neden olan CFC bazlı soğutucu akışkanlar binada tercih edilmemiştir. Ayrıca düşük su tüketimli armatürlerin seçilmesi ile %50 su tasarrufu gerçekleşmiştir. İç mekan hava kalitesinin yüksek seviyede olması, bina kullanıcı konforunun sağlanması ve verimliliğin arttırılması amacıyla ASHRAE 62.1-2007 standardına uygun bir havalandırma sistemi tasarlanmıştır. Bireysel kullanım alanlarında aydınlatma kontrolü ve sensörlerle elektrik tüketiminin azaltılması sağlanmıştır.