Borusan Oto Samandıra, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlığında yürütülen süreçte, LEED kapsamında yapılan uygulamalar ile LEED Gold sertifikasını BD+C: New Construction kategorisinde almaya hak kazanmıştır.

48216 m2’ lik kapalı alana sahip proje de “Alternatif Ulaşım” uygulamaları , Altın sertifika için önemli puan katkısı oluşturan uygulamalardandır. Bisiklet ve düşük emisyonlu araç kullanımına teşvik edici nitelikteki park alanları oluşturmak, toplu taşıma noktalarına servis hizmeti ile kolay ulaşım imkanlarının sunulması, yönetmeliklerdeki sınırı aşmayacak seviyede otopark alanı tasarlamak bu uygulamalardandır. Sürdürülebilir araziler kapsamı altında yapılan diğer uygulamalardan; çatı ve sert zeminlerde güneşi yansıtma katsayısı yüksek malzeme seçimi ile ısı adası etkisini azaltmak hedeflenmiştir.

İstanbul Samandıra’da yapımı tamamlanan Borusan Otomotiv binasının cephesinin standartlara uygun cephe sistemleri seçilerek bina kabuğundan kaynaklanan enerji kayıpları azaltılmıştır. Yüksek verimli ve ısı geri kazanımlı klima santralleri ile bina şartlandırılmıştır. Yapılan enerji modellemesi sonucunda yaklaşık %20 gibi yüksek bir enerji verimliliği sağlanarak işletme maliyetlerinin düşürülmesine olanak sağlamıştır. Ozon tabakasının incelmesine ve küresel ısınmanın artmasına neden olan CFC bazlı soğutucu akışkanlar binada tercih edilmemiştir. Otomasyon sisteminin kurularak enerji ve su tüketimlerinin izlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca düşük su tüketimli armatürlerin seçilmesi ile %50’ye yakın su tasarrufu gerçekleşmiştir. İç mekan hava kalitesinin yüksek seviyede olması, bina kullanıcı konforunun sağlanması ve verimliliğin arttırılması amacıyla ASHRAE 62.1-2007 standardına uygun bir havalandırma sistemi tasarlanmıştır. Aydınlatma armatürü olarak verimli armatürler olan LED ürünler tercih edilmiştir.  Bireysel kullanım alanlarında aydınlatma kontrolü ve sensörlerle enerji tüketiminin azaltılması sağlanmıştır.