eğitimler

Eğitim katılımcıları, ERKE Green Academy binasında yeşil malzemeleri, sürdürülebilir ürün ve sistemleri yerinde görme fırsatı bulabilirken, ek olarak bina içerisinde sergilenen bilgi panoları sayesinde sürdürülebilir bina kapsamında kullanılan malzemeler, sistem ve ürünler ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı bulmaktadırlar.

Eğitimlerimiz LEED Platin sertifikalı ERKE Green Academy binasında verilmektedir.

Eğitimin en iyi mühendislik ve mimarlık uygulamaları ile inşa edilen binada yapılıyor olması, eğitime katılanlara verilen teorik eğitimin yanında, eğitim konularına dair pratik uygulama örneklerinin incelenebilmesi adına eşsiz bir imkan sağlamaktadır.
Bilgi ve Kayıt için lütfen www.erkegreenacademy.com adresini ziyaret ediniz.

Leed V4-V4.1 Eğitimi Dünya’nın en çok tercih edilen yeşil bina değerlendirme sistemi LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikasının yeni versiyonundaki tüm kategoriler ve puanlama sisteminin detaylı inceleneceği eğitimde, ayrıca LEED Sertifikasyon süreci ve referans standartlar ile ilgili bilgi verilecektir.

ERKE bünyesindeki yeşil bina projelerinde görev almış, konularında uzman LEED AP mimar ve mühendis ekibi tarafından verilecek eğitim kapsamında ERKE Green Academy binası, eğitimciler eşliğinde gezilecektir.

LEED v4-v4.1 başlıkları

 • Bütünleşik Süreç Yönetimi
 • Konum ve Ulaşım
 • Sürdürülebilir Arazi Kullanımı
 • Su Verimliliği
 • Enerji ve Atmosfer
 • Malzeme ve Kaynaklar
 • İç Mekan Hava Kalitesi
 • Tasarımda İnovasyon
 • Bölgesel Öncelikler

Eğitim katılımcıları, ERKE Green Academy binasında yeşil malzemeleri, sürdürülebilir ürün ve sistemleri yerinde görme fırsatı bulabilirken, ek olarak bina içerisinde sergilenen bilgi panoları sayesinde sürdürülebilir bina kapsamında kullanılan malzemeler, sistem ve ürünler ile ilgili bilgi edinme da fırsatı bulmaktadırlar.

Eğitimin en iyi mühendislik ve mimarlık uygulamaları ile inşa edilen binada yapılıyor olması, eğitime katılanlara verilen teorik eğitimin yanında, eğitim konularına dair pratik uygulama örneklerinin incelenebilmesi adına eşsiz bir imkan sağlamaktadır.

Eğitim aynı zamanda yeşil bina uzmanlıklarını belgelemek isteyen, LEED Green Associate (LEED GA) ve LEED Accredited Professional (LEED AP) sınavlarına hazırlık niteliği de taşımaktadır.

Eğitime kayıt olmak veya ayrıntılı bilgi almak için Eğitim Koordinatörümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil Bina ve Sürdürülebilirlik hizmetleri konularında ilklere imza atan ERKE,yeni bir hizmete daha ev sahipliği yapıyor. Dünyada en çok tercih edilen yeşil bina sertifikasyon sistemlerinden biri olan BREEAM’i  (BRE Environmental Assesment Method) öğrenme ve BREEAM Assessor olma fırsatını, BRE-Academy eğitmenleri ile yurtdışına gitmeye gerek kalmadan ERKE Green Academy’de sizlere sunuyoruz. 

BREEAM International New Construction Assessor eğitimi 3 aşamadan oluşur. İlk aşama, eğitim öncesi katılımcılardan online eğitim modüllerini tamamlamaları beklenmektedir. İkinci aşama Uzman Eğitmenler ile birlikte interaktif sınıf içi eğitimde BREEAM konuları ayrıntılı olarak ele alınır. Yaklaşık 3 gün sürecek olan eğitimde son aşama olarak da BREEAM Assessor sınavları yapılır.

LCA Nedir? Neden Önemlidir?

Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) ürünlerin/proseslerin tüm çevresel etkilerini beşikten mezara (cradle-to-grave) değerlendiren bir yöntemdir. LCA’nın sistematiği ISO 14040 ve 14044 Standartları’na bağlı olarak işlemektedir. Günümüzde LCA analizleri eko-etiketleme sistemlerinin özellikle de EPD’lerin temelini oluşturmaktadır. Özellikle de yapı sektöründe oldukça önemli hale gelen LCA analizleri LEED sertifikasyon sistemlerinde de fark yaratmak açısından ön plana çıkmaya başlamıştır.

Bu Eğitime Neden Katılmalısınız?

LCA çalışmaları özel yazılımlar ile gerçekleştirilmekte olup sistemin yazılımda modellenebilmesi için öncelikle LCA konusunda bir altyapıya sahip olmak gerekmektedir. İşte bu noktada gerçekleştirilecek olan bu bir günlük eğitim ile:

 • LCA kavramını ve önemini anlayacak,
 • LCA’nın sistematiğini öğrenecek,
 • LCA’nın diğer çevre ve enerji odaklı sistemler (EPD, LEED vb.) ile ilişkisini kavrayacak ve
 • Eğitimde yapılacak etkileşimli bina LCA çalışması ile bu sistemi kendi proseslerinize nasıl uygulayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Kimler katılmalı?

Bina LCA sistemini öğrenerek kendi alanlarında uygulamak isteyen AR&GE uzmanları, ürün yöneticileri, mühendisler, akademisyenler, mimarlar ve LCA konusunda uzmanlaşmak isteyen analitik düşünme yeteneğine sahip kişiler.

Her seviyeden çalışanların iklim değişikliğinin ne olduğu, kurumlara getirdiği riskler ve mücadele yöntemleri gibi konularda bilinçlenmesini ve öğrendiklerini çalışmalarına entegre ederek kurumların daha iklim dostu yapıya kavuşmalarını amaçlar.

EĞİTİMİN DETAYLI AÇIKLAMASI

Eğitim, tüm kurum ve kuruluş çalışanlarına yönelik olarak planlanmıştır. Her seviyeden çalışanların iklim değişikliğinin ne olduğu, kurumlara getirdiği riskler ve mücadele yöntemleri gibi konularda bilinçlenmesini ve öğrendiklerini çalışmalarına entegre ederek kurumların daha iklim dostu yapıya kavuşmalarını amaçlar.

İlk adımda iklim değişikliğinin ne olduğu, dünya ve Türkiye’deki ekonomik sektörlere yansımalarını içerir. Bunun yanında Türkiye’nin uluslarası iklim değişikliği mücadelerindeki konumu hakkında genel bilgileri verilir.

İkinci olarak, iklim değişikliğinin kurumlar için ortaya çıkardığı hukuki, ekonomik ve fiziksel riskler hakkında bilgilerin yanında, bu risklerle nasıl mücadele edilebileceği konusunda bilgiler yer almaktadır. Bu sayede yöneticilerin yıllık yönetim planlarında söz konusu riskleri göz önüne alabilmeleri amaçlanır.

Daha sonra iklim değişikliği ile mücade çerçevesinde karbon ayak izi hesaplaması ve karbon yönetimin nasıl yapıldığını içerir. Ayrıca karbon ayak izi hesaplaması için veri toplamada ve raporlamada kurumların dikkat etmeleri gereken noktaları içerir.

Son olarak tüm bu iklim değişikliği ile mücadelenin özel sektör için yarattığı fırsatlar ve bu fırsatlardan yararlanabilmek için neler yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

EĞİTİMİN ANA BAŞLIKLARI

1. İklim Değişikliği Kavramı ve Sebepleri

2. İklim Değişikliğinin Etkileri (Ekonomik Sektörlere)

3. İklim Değişikliği ile Mücadele Çalışmaları: Dünya ve Türkiye

4. Türkiye’de Sera Gazı Emisyonlarına İkişkin Hukuki Değişiklikler

5. İklim Değişikliğinin Getirdiği Fiziksel, Hukuki ve Ekonomik Riskler

6. İklim Değişikliği ile Kurumsal Mücadele ve Karbon Yönetimi

7. Kurumsal Sera Gazı Hesaplaması

8. Özel Sektör Kuruluşları için Fırsatlar

Eğitim, tüm kurum ve kuruluşlara yönelik olarak çalışanların iklim değişikliği hakkında bilinçlenmesinin yanında, kurumsal karbon yönetimi, Sera Gazı Emisyonu İzleme Planı ve İzleme Raporu Hazırlama eğitimini içerir.

Eğitimin Detaylı Açıklaması

İlk adımda iklim değişikliğinin ne olduğu, dünya ve Türkiye’deki ekonomik sektörlere yansımalarını içerir. Bunun yanında Türkiye’nin uluslarası iklim değişikliği mücadelerindeki konumu hakkında genel bilgileri verilir.
İkinci olarak, sera gazı emisyonu, kaynakları ve karbon ayak izi kavramları verilerek temel sera gazı emisyonu bilgisi verilir.  Daha sonra Türkiye’de özellikle özel sektörü ilgilendiren sera gazı emisyonu ile ilgili müktesebat ve getirdiği yükümlülükler hakkında detaylı bilgi verilir.
Bu kapsamda izleme planı oluşturulması, karbon ayak izi hesaplaması, sera gazı emisyonu raporlamasının nasıl yapılacağı ve raporlama standartları (ISO 14064, Sera gazı protokolü, vb.) detaylı olarak anlatılır. Ayrıca karbon ayak izi hesaplaması için veri toplamada ve raporlamada kurumların dikkat etmeleri gereken noktalar da eğitimin bünyesinde verilir.
Son olarak tüm bu iklim değişikliği ile mücadelenin özel sektör için yarattığı fırsatlar ve bu fırsatlardan yararlanabilmek için neler yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

Eğitimin Ana Başlıkları

1. İklim Değişikliği Kavramı ve Sebepleri

2. Sera Gazı Emisyonu ve Karbon Ayak İzi Kavramları

3. Türkiye’de Sera Gazı Emisyonlarına İlişkin Hukuki Değişiklikler

4. İklim Değişikliği ile Mücadelede Kurumsal Karbon Yönetimi

5. İzleme Planı Oluşturulması

6. Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması

7. Sera Gazı Emisyonu Raporlama

8. Veri Toplama ve Raporlamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Her seviyeden çalışanların iklim değişikliğinin ne olduğu, sera gazı emisyonlarının nasıl hesaplandığı ve ISO 14064 standardına göre nasıl raporlandığı konusunda uygulamalar eşliğinde öğrenmelerini amaçlar.

EĞİTİMİN DETAYLI AÇIKLAMASI

Eğitim, tüm kurum ve kuruluş çalışanlarına yönelik olarak planlanmıştır. Her seviyeden çalışanların iklim değişikliğinin ne olduğu, kurumlara getirdiği riskler ve mücadele yöntemleri gibi konularda bilinçlenmesini ve öğrendiklerini çalışmalarına entegre ederek kurumların daha iklim dostu yapıya kavuşmalarını amaçlar.

İlk adımda iklim değişikliğinin ne olduğu, dünya ve Türkiye’deki ekonomik sektörlere yansımalarını içerir. Bunun yanında Türkiye’nin uluslarası iklim değişikliği mücadelerindeki konumu hakkında genel bilgileri verilir.

Daha sonra ISO 14064-1 çerçevesinde sera gazı emisyonlarının hesaplaması ve ISO 14064-1 standardına göre nasıl raporlama yapıldığını içerir.

Ayrıca karbon ayak izi hesaplaması için veri toplamada ve raporlamada kurumların dikkat etmeleri gereken noktaları içerir. Eğitim örnek uygulamalı bir çalışma ile sona erer.

EĞİTİMİN ANA BAŞLIKLARI

1. İklim Değişikliği Kavramı ve Sebepleri

2. Türkiye’de ve Dünyada Sera Gazı Eğitimleri

3. İklim Değişikliği ile Mücadele Çalışmaları: Dünya ve Türkiye

4. Kurumsal Karbon Yönetimi

5. ISO 14064 Standardı 1., 2., ve 3. Bölümler

6. Kurumsal Sera Gazı Hesaplaması (ISO 14064-1)

7. ISO 14064-1’e Göre Raporlama

8. Uygulamalı Örnek Çalışma

WELL Sertifikası, bina sakinlerinin sağlığı ve yaşam kalitesine odaklanan ilk standarttır. WELL Sertifikasındaki tüm kategoriler ve puanlama sisteminin detaylı inceleneceği eğitimde, ayrıca WELL Sertifikasyon süreci ve referans standartlar ile ilgili bilgi verilecektir.

ERKE bünyesindeki yeşil ve sağlıklı bina projelerinde görev almış, konularında uzman WELL AP mimar ve mühendis ekibi tarafından verilecek eğitim kapsamında ERKE Green Academy binası, eğitimciler eşliğinde gezilecektir.

WELL  v1 Başlıkları

 • Hava
 • Su
 • Beslenme
 • Aydınlatma
 • Egzersiz
 • Konfor
 • Zihin

Eğitim aynı zamanda sağlıklı bina uzmanlıklarını belgelemek isteyen WELL AP sınavlarına hazırlık niteliği de taşımaktadır.

 

ERKE, gün ışığı modellemesi hizmeti ile, sürdürülebilir bina kapsamında gölge ve günışığı analizleri ile tasarımcılara enerji verimliliği ve iç mekan kalitesi yüksek bina tasarlama fırsatı sağlamaktadır.

Doğal gün ışığı iç mekan kalitesini yükseltir ve bina kullanıcılarının verimliliğini artırır. Bununla birlikte, gün ışığı açısından iyi tasarlanmış bir binada, güneş ışığının bina içlerine alınması ile enerji tüketimi maliyetleri ciddi oranda düşmektedir.

GÜN IŞIĞI TASARIMI;

Isı kazancı ve kayıpları, kamaşma kontrolü ve gün ışığı varyantları arasındaki dengeden oluşmaktadır. Gölgeleme mekanizmaları ve elemanları, ışık yansıtma elemanları, avlular, ışıklıklar ve cam geçirgenlik stratejilerinin tamamı gün ışığı tasarımı kapsamında dikkate alınan parametrelerdir.
Bina yönelimi, pencere boyutları ve açıklıklar, cam seçimi, malzeme yansıtma katsayıları, iç duvarların yerleri gibi kararlar ise bina tasarım aşamasında düşünülmesi gereken önemli noktalardır.

İyi analiz edilmiş ve tasarlanmış gün ışığı ile;

Mevcut veya yeni binaların doğal aydınlanma performansı yükselir,

Tasarımın, çevre binalar ile olan gölge ve gün ışığı ilişkilerini görsel olarak analiz etme olanağı olur.

LEED,BREEAM gibi dünyada en çok tercih edilen yeşil bina değerlendirme sistemlerinde kullan ürün sürdürülebilirliği sertifikasının detaylı inceleneceği eğitimde, ayrıca malzeme üreticilerinin karşısına gelebilecek eko etiketler anlatılacaktır.

ERKE bünyesindeki yeşil bina projelerinde görev almış, konularında uzman LEED AP mimar ve mühendis ekibi tarafından verilecek eğitim kapsamında ERKE Green Academy binası, eğitimciler eşliğinde gezilecektir.

Konu Başlıkları 

 • Yeşil Bina Genel Bilgi
 • LEED Sertifikası Giriş
 • BREEAM Sertifikası Giriş
 • Yaşam Döngüsü Analizi
 • YDA Kullanım Alanları
 • YDA Metodolojisi
 • Ekoetiketler ve Pazarlamada Kullanımı 

Life Cycle Assessment (Yaşam Döngüsü Analizi), malzeme ve binaların yaşam döngüsünün tüm aşamalarıyla ilişkili çevresel etkilerini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Yaşam döngüsü değerlendirmesinde, bir ürün, proses veya hizmetin hammaddesinin çıkarılması ve işlenmesinden ürünün üretimi, dağıtımı ve kullanımından kaynaklı çevresel etkilerin hesaplanması, onu oluşturan malzemelerin geri dönüştürülmesi veya nihai bertarafına kadar ele alınır.  

LCA/YDD’lerın yürütülmesi için yaygın olarak kabul gören prosedürler, Uluslararası Standartlar Örgütü’nün (ISO), özellikle ISO 14040 ve ISO 14044’teki 14000 serisi çevre yönetimi standartlarına dahil edilmiştir.

EPD, Çevresel Ürün Beyanı ; (Environmental Product Declarations) ISO 14025’e göre tanımlanan bir ürünün ya da servisin ISO 14040 standardı çerçevesinde ayrıntılandırılan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life Cycle Assessment, LCA) yöntemi ile değerlendirilip çevresel açıdan şeffaf bir üretim politikasına sahip olduğunu beyan eden bildirimlerdir.

LCA-EPD ve Sürdürülebilir Malzemeler eğitimlerimize katılarak EPD, Indoor Advantage GOLD vb. gibi  uluslararası geçerliliğe sahip sertifikasyon sistemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ürün sürdürülebilirliği çalışmalarınıza katkı sağlayarak rakipleriniz arasında ön plana çıkabilir ve sektörde prestij kazanabilirsiniz. 

EĞİTİM REFERANSLAR