Verilen Hizmetler: Elektrik Proje TasarımAydınlatma DanışmanlığıGün Işığı Analizi,  Test ve Devreye AlmaEnerji Modellemesi

Proje AdıFord Otosan Ar-Ge Merkezi

Mimari: TeCe Mimarlık – Tülin Hadi & Cem İlhan

Yapı Alanı: 38.000 m2

İşveren: Ford Otosan

Lokasyon: Sancaktepe, İstanbul

Fotoğraflar: Murat Germen

Hizmet Detayı: Orta Gerilim, Alçak Gerilim Kuvvet, Aydınlatma ve Zayıf Akım Sistemlerinin maliyet analiz çalışmaları ve raporlamaları; uygulama projeleri ve ihale dosyası hazırlanması. İnşaatın başlangıcından kullanıma geçtiği ana dek, tüm süreçlerde saha danışmanlık hizmeti verilmesi.

Projenin Teknik Özellikleri: Elektrik projeler,  sürdürülebilirlik ilekeleri ışığında, iç mekan konforu ve ekonomi sağlayan ve yapının çevreye etkileri minimize edilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu amaçla, varlık ve gün ışığı ile otomasyondan kontrol edilen kamaşma kontrolü ve verimli dim eileblir aydınlatma sistemi kullanılmıştır. Aydınlatma ışık renkleri mekanların özelliklerine uygun olarak seçilerek konforun arttırılması hedeflenmiştir. Yapıda maksimum seviyede yangın güvenliği sağlanmıştır.

TeCe Mimarlık’ın kaleminden Ford Otosan Ar-Ge Merkezi

  • İstanbul Kartal’da inşa edilen Ford Otosan Ar-Ge Merkezi, Ford Otomotiv grubunun dünyadaki 4. mühendislik merkezi.
  • 38.000 m2‘lik kapalı alana sahip olan merkez her türlü çağdaş teknolojik olanakları kullanan ve bu çağdaş yaklaşımı dinamik bir mimari ile ifade eden yapılardan oluşuyor.
  • Yapıların dış çeperleri pasif güneş kontrolü sağlayan, farklı geçirgenlik değerlerine sahip perfore aluminyum levhalar ile kaplı. Ancak avluya bakan cephelerde bu kaplama tamamen kaldırılarak cephe şeffaflaşıyor ve avlu ile doğrudan görsel temas kuruluyor.
  • Doğal ışığın iç ortama olabildiğince taşınabilmesi için her iki blokta da bodrum kotuna kadar inen atriumlar düzenlendi. Bu atriumlar, ışık sağlamakla kalmayıp katlar arası ofis iç sirkülasyonunun gerçekleştiği karşılaşma ve mola mekanları.

Diğer Aydınlatma Tasarımı Projeleri

Proje Konumu