collectionTop

5 Haziran’da Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı

<
Resim

5 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, Ekoyapı Dergisi’nin evsahipliğinde Lazzoni Hotel’de gerçekleşecek. Birbirinden önemli mimar ve mühendislerin konuşacağı panelde “yeşil binalar konusunda farkındalığı arttırmak” amaçlanıyor.

ERKE’nin kurucu ortağı Cemil Yaman’ın moderatörlüğünü yapacağı, sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarım alanlarında dünyadaki en önemli projelere imza atan Studio Libeskind Başkanı Mimar Yama Karim, RIBA Ödüllü Mimar Stefan Behnish ve dünyaca ünlü Ekolojist Gary Grant’i bir araya getiren panelde “Yeşil olmayan bir kentte binalar yeşil olabilir mi? Yeşil kalabilir mi?” sorularına cevap aranacak.

Tüm gün sürecek olan etkinlikte ayrıca, Cemil Yaman “Yeşil binalarda iç hava kalitesini etkileyen unsurlar, malzeme seçiminin çevresek açıdan önemi ve atık yönetimi. Yeşil bina tasarımına yön veren yenilikçi yaklaşımlar, Türkiye’de öncelik verilmesi gereken alanlar.” konusundaki tecrübelerini paylaşacak.

Etkinliğie ücretsiz katılmak için http://www.yesilrapido.com/kayit-formu.php adresindeki formu doldurmanız, ek olarak “sosyal medya katılımcı” notunu eklemeniz gerekmektedir.

 

BAZI KONUK KONUŞMACILAR

YAMA KARIM – STUDIO LIBESKIND

Yama Karim 2003 yılında New York Studio Libeskind’e katılmadan önce birkaç yıl Daniel Libeskind’le çalışmış.

Son zamanlarda Milan’daki eski fuar alanının, Singapur Keppel Bay’de kıyı şeridindeki yerleşim kompleksi Coral ve 2015 Milan Expo için hazırladığı üst düzey kültürel projelerlerini yönetmektedir.

STEFAN BEHNISCH

Behnisch Architekten mimarlık bürosunun sahibi olan Behnisch, sürdürülebilir mimarlığın dünyadaki önemli temsilcilerinden biridir. Sürdürülebilirlik merkezli mimarlık pratiğiyle RIBA Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ödüle layık görülen Behnisch Architekten, çevresel duyarlılıklı bir çalışma gündemine doğru evrilen mimarlığın en önemli temsilcilerindendir.

GARY GRANT

Ekolojik yaşam alanı oluşturma ve restorasyonu ile yeşil altyapı planlaması, saha tasarımı ve yönetimi üzerine 30 yıllık bir deneyime sahip bağımsız bir ekolojist olan, “Ecosystem Services Come to Town: Greening Cities by Working with Nature” kitabının da yazarı olan Gary Grant’ın üzerinde durduğu güncel konular; yeşil altyapı planlaması ve iklim değişikliğine uyum projeleridir.

TIM COLE

25 yıldır Forbo Flooring ile çalışmaktadır. USGBC Yönetim Kurulunda 8 yıl görev almıştır. Aynı zamanda Sürdürülebilir Tasarlanmış Çevreler Birliğinin başında bulunmuştur, CAN DO Ekonomik Gelişim Organizasyonu heyetinde üyelik yapmıştır. Şu anki ASTM Dayanıklı Döşeme Komitesinin kürsü başkanıdır, ISO Döşeme Komitesinde üyedir, ASTM ve ISO Sürdürülebilirlik Komitelerinde üyedir ve Pazarı Sürdürülebilirliğe Yöneltme Enstitüsünde danışma kurulundadır, kalan zamanında da birçok konferansta sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalar yapmaktadır.