collectionTop

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu LEED Gold aldı!

<
Resim

Başakşehir Fatih Terim Futbol Kompleksi – Stadyumu, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım’ın danışmanlığında Amerika Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED (Leadership in Energy and Environment Design, Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik) yeşil bina sertifikasını Altın (Gold) seviyesinde almaya hak kazandı.

LEED Gold sertifikalı Başakşehir Fatih Terim Stadı, hayata geçirilirken enerji tasarrufundan malzeme kullanımına, konfor şartlarından su tasarrufuna kadar birçok sürdürülebilir kriter göz önünde bulundurulmuştur. Stadın alternatifli bir toplu taşıma ağına sahip ve kişisel günlük ihtiyaçların karşılanabileceği gelişmiş bir çevrede konumlanmış olması, bina kullanıcılarının ve ziyaretçilerin ulaşım ve erişim kaynaklı ürettiklerin karbon emisyonu miktarını ciddi şekilde azaltmaktadır.

 

Sürdürülebilir Araziler ve Saha Kullanımı

Başakşehir Fatih Terim Stadı henüz tasarım aşamasında yapılan çalışmalar sayesinde %40 açık alana sahip bir spor futbol kompeksi olmanın yanında

·      Spor kompleksine bisikletle gelmek isteyenler için 870 adet bisiklet park yeri

·      Bisiklet kullanıcılarına özel 12 duş alanı

·      Arttırılmış toplu taşıma olanakları

·      Açık renkli sert peyzaj seçimi ile ısı adası etkisinin azaltılmasına katkı

·      Düşük emisyonlu araçlar için özel park yeri imkanı

 

basaksehir_fatih_terim_stadyumu

Enerji Verimliliği

İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumunda yapılan enerji verimliliği ve enerji tasarrufu çalışmalarının sonucunda ASHRAE standartlarındaki referans binaya göre %27 oranında enerji tasarrufu sağlanmıştır. Enerji verimliliği çalışmalarını da destekleyen aşağıdaki çalışmalar da gerçekleştirilmiştir

·      Enerji verimli, A sınıfı kazanlar, soğutma grupları, pompalar ve fanlar

·      Çift camlı pencereler

·      Enerji verimli aydınlatma lambaları

·      Etkin ısı yalıtımı

 

Su Verimliliği

ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık ile yürütülen su verimliliği çalışmaları sürecinin sonunda, Fatih Terim Futbol Kompleksi’nde %45 su tasarrufu sağlanmıştır. %45 su tasarrufu sağlanması için yapılan bazı çalışmalar;

·      Su tasarruflu vitrifiye, armatür ve rezervuarlar seçilerek su tüketiminde tasarruf sağlanmıştır

·      Maksimum debisi 1,9 lt/dk fotoselli lavabo bataryaları kullanılmış

·      Pisuvarlar 3,8 lt/devir şeklindeki tasarruflu ürünlerden seçilmiş,

·      Duş başlıkları için debi düşürücü kullanılmış ve maksimum debi 9 lt/dk olarak ayarlanmış

·      Kademeli tuvalet rezervuarı 2/4 lt dakika maksimum debili olarak ayarlanmıştır.

 

Malzemeler ve Kaynaklar

İnşaat sırasında oluşan atıkların ayrı toplanması sağlanmış, ayrı toplanan atıklar geri dönüşüm tesislerine yeniden değerlendirilmek üzere gönderilmiştir. Projede ayrıca geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına da önem verilmiştir. Kullanılan tüm malzemelerin %25’i geri dönüştürülmüş malzemelerden seçilmiştir. Ülke ekonomisi ve yerel üretimi desteklemek adına, projede kullanılan malzemelerin %36’sı yerel malzemelerden seçilmiştir.

 

İç Mekan Kalitesi & Konfor

Boyalar, yapıştırıcılar, duvar kaplama ve zemin kaplama gibi iç mekanda kullanılan tüm iç mekan ürünleri düşük emisyonlu malzemelerden seçilmiştir. Ayrıca iç mekan hava kalitesini standartların üzerine arttıracak bir havalandırma tasarımı yapılmıştır. Mekanik havalandırmanın yanında, mümkün olan mahallerde doğal havalandırma tasarımları da yapılmıştır.

 

Peyzaj

Proje sahasında açık alanlar tasarlanarak insan ve çevre ilişkisi kurulmuştur. Tasarlanan peyzaj alanlarında ise yerel bitkiler seçilerek su tasarrufu arttırılmıştır. Buna ek olarak bina içerisinde su tasarrufu sağlamak adına su verimli armatürler kullanılarak su tüketimi %45 oranında azaltılmıştır.

Ayrıca Başakşehir Fatih Terim Stadı bünyesinde yapılması planlanan yeşil bina eğitim turları ile de, yeşil bina kavramının toplumsal ölçekte de yaygınlaştırılmasına katkı sağlanmıştır.