collectionTop

Fitwel Sertifikası Nedir?

<
Resim

Fitwel Sertifikası Nedir?

Fitwel Sertifikası, tasarım ve operasyonel stratejilerde hedeflenen iyileştirmeler yoluyla binalardaki sağlık ve üretkenlik sonuçlarını iyileştirmeye yönelen önde gelen sertifika sistemlerinden biridir.

Fitwel Sertifikası her bina kullanıcılarının ve çevredeki toplulukların refahını sağlayacak şekilde geliştirilen, daha sağlıklı bir geleceği desteklemek için tasarlanan bir sertifika sistemidir. Fitwel, binaların boyutu , inşaat yılı veya konumu ne olursa olsun daha sağlıklı yapıları teşvik eden gelişmeler etrafında organize edilmiştir.

2018'de standart, dört farklı proje türünün benzersiz özelliklerine yanıt verecek şekilde güncellenmiştir: tek kiracılı binalar, çok kiracılı temel binalar, çok kiracılı tüm binalar ve ticari iç alanlar (yani bireysel kiracılar). Bu proje türleri şu şekilde tanımlanmıştır:

Fitwel puanı 90 veya üzerinde olan projeler, üç seviyeden birinde "Fitwel sertifikalı" kabul edilir:

Fitwel Sertifikası Stratejileri Nelerdir?

Fitwel Sertifikası, çok çeşitli sağlık koşullarını ve risklerini ele alarak bina ortamlarını geliştiren 63 kanıta dayalı tasarım ve operasyonel strateji içerir. Standartta yer alan stratejiler, en güçlü kanıt tabanına ve Fitwel'in yedi sağlık etkisi üzerinde kanıtlanmış en yüksek etkiye sahip stratejilerdir. Fitwel, sağlığı tek bir baskın kategori veya odak alanı olmayan birbirine bağlı bir sistem olarak ele alır ve bu nedenle, tüm stratejiler gönüllüdür ve bireysel önkoşullar yoktur.

Fitwel Stratejileri aşağıdaki 12 bölüme ayrılmıştır:

1) Konum

2) Bina Erişimi

3) Dış Mekanlar

4) Girişler + Zemin Kat

5) Merdiven boşlukları

6) Kapalı Ortamlar

7) Çalışma Alanları

8) Ortak Alanlar

9) Su Temini

10) Yemek Hizmetleri

11) Otomatlar + Snack Barlar

12) Otomatlar + Snack Barlar

Fitwel Sertifikası Hangi Yapılara Uygulanabilir?

Fitwel Sertifikasyon Sistemi, aşağıdaki özelliklere sahip işyerleri de dahil olmak üzere her türden ve konumdan binalar için geçerlidir:

Fitwel Sertifikasının LEED ve WELL ile Farkları Nelerdir?

LEED temel olarak altyapı oluşturmaya odaklanırken, hem Fitwel hem de WELL çerçeveleri müşteri deneyimi ve ofis koşullarına odaklanır, ancak o kadar kapsamlı olmasa da, bu da daha yüksek miktarda yürütme ve daha pahalı bir fiyat noktasında giderek daha öngörülemeyen bir prosedür aracılığıyla odaklanmış farklılaşmaya yol açar.

Fitwel süreci daha hızlı, daha uygun fiyatlı, açık ve son derece kullanışlıdır. Bu, geniş portföylere sahip müşteriler veya tam bir WELL sertifikasyon süreci için finansal limite veya enerjiye sahip olmayabilecek ancak giderek daha sağlıklı iş yerleri oluşturması gereken bireyler için moral verici bir haber.

 https://erketasarim.com/yesil-bina-danismanligi