collectionTop

Intertech Teknopark İstanbul LEED Gold Sertifikası aldı!

<
Resim

Intertech’in Kurtköy’de yeni teknoloji merkez üssü olarak kullanmayı planladığı yapı, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığında Amerika Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Gold sertifikasını almaya hak kazandı!

İstanbul’un yeni inovasyon merkezi olarak kullanılması planlanan Intertech Teknopark, inşaat sırasında çevreye verebileceği olumsuz etkileri önleyici uygulamaları ile, enerji ve su tasarrufu konusunda geliştirilen stratejiler sayesinde hem ekosisteme duyarlı hem de operasyonel ve kullanım amaçlı giderleri minimum seviyede tutacak şekilde inşa edilmiştir.

Sürdürülebilir Araziler

Intertech Teknopark tasarımı sırasında alternatif ulaşım şartlarına odaklanılarak kullanıcıya ulaşım kolaylığı sunmak hedeflenmiştir. Bisiklet kullanıcıları için park alanları ve yeterli sayıda soyunma odası, düşük emisyonlu araç kullanımına teşvik ve halk ulaşım araçlarına kolay ulaşılabilirlik gibi çalışmalar uygulanmıştır.

Su Verimliliği

Teknopark için su verimli peyzaj çalışmaları uygulanmış olup, bulunduğu konumda sulama gerektirmeyen bitki uygulamaları yapılmıştır. Standart bir yapıyla karşılaştırıldığında projede %51 oranında su tasarrufu sağlanmıştır.

Enerji ve Atmosfer

Intertech Teknopark, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık ile yürütülen enerji verimliliği çalışmaları sonucunda %24 oranında tasarruf elde etmiştir. Gelişmiş soğutucu yönetimi ve bina içi enerji ölçümleri gibi çalışmalar, maliyet ve tüketim giderlerini azaltmaya yönelik olmuştur.

Malzeme ve Kaynaklar

İnşaat sırasında oluşabilecek atık yönetimi çalışması uygulanan yapıda, %23 oranında geri dönüştürülmüş içerikli malzeme, %30 oranında da yerel malzeme kullanılmıştır.

İç Mekan Hava Kalitesi

Operasyon sırasında iç mekan hava kalitesi yönetmelikleri uygulanmış olup, boya ve kaplama gibi yapı kimyasalları içeren malzemelerde düşük emisyonlu ürünler tercih edilmiştir. İç mekan termal konfor tasarımında ASHRAE standartlarına uygun çalışmalar uygulanmıştır.

Avrupa’nın teknoloji sektöründe en büyük Ar-Ge  merkezlerinden biri sayılabilecek Intertech Teknopark, LEED Gold sertifikası alarak Türkiye’de yeşil bina sektörünün duyulmasına büyük ölçüde katkı sağlamıştır.