collectionTop

Türkiye’nin ilk LEED Platin Sertifikalı ‘kule’si Rönesans Tower!

<
Resim
İstanbul Anadolu yakası Kozyatağı-Ataşehir’de yer alan, toplam 13 bin 810 metrekare arsa üzerinde Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından geliştirilen, Yeşil Bina Danışmanlık süreci, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık tarafından yürütülen Rönesans Tower, Türkiye’nin ilk LEED Platin sertifikalı kulesi oldu.
 
Rönesans Tower, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED sertifikasını BC+C Core and Shell kategorisinde 81 puan alarak LEED Platin sertifikası aldı.
 
Su Verimliliği ve Bölgesel Öncelikli Krediler başlıklarından sırasıyla 10/10 ve 4/4 tam puan alan Rönesans Tower, Sürdürülebilir Arazi Kullanımı (27/28), İç Mekan Kalitesi (11/12) ve İnovasyon (4/6) kategorilerinde de büyük başarı gösterdi.
 
Mimari konsept tasarım müellifi FX Fowle olan projenin, taşıyıcı sistem tasarımı için Desimone, MEP danışmanlığı için Cosentini, Rüzgar Mühendisliği için CPP Wind Engineering, cephe danışmanlığı için Axis Facades gibi birçok saygın uluslararası tasarımcı ve danışman bulunmakta. Türkiye’nin ilk LEED Platin sertifikalı kulesi, Şubat 2015 tarihinde, Allianz Grup’a bağlı Allianz Türkiye tarafından satın alındı ve satın almanın ardından binanın adı “Allianz Tower” olarak değiştirildi.
 
ERKE’nin de “Rönesans Tower Binası’nda Entegre Yeşil Bina Tasarımı ve Simülasyonlar” konulu bir makale ile katkı verdiği, Yeşil Bina Dergisi’nin 24. sayısında yayınlanan, Rönesans Tower Projesi ile ilgili  incelemesi
http://www.yesilbinadergisi.com/?pid=30692
 
Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın Rönesans Tower Ofis Projesi sayfası:
http://www.rgy.com.tr/?aid=199&id=7&ret=id%7C2-aid%7C15-root%7C1-article_status%7CDevam%20Eden%20Projeler 
 
Rönesans Tower UGBC sayfası: 
http://www.usgbc.org/projects/ronesans-tower-office-building