collectionTop

ERKE, Yeşil Kentsel Dönüşüm Paneli’ndeydi!

<
Resim

Dünya Çevre Haftası kapsamında gerçekleştirilen Yeşil Rapido “2.Yeşil Binalar & Ötesi Konferansı”nda kentsel dönüşümün aktörleri aynı platformda bir araya geldi.

“Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” Dünya Çevre Haftası kapsamında 8 Haziran 2016 Çarşamba günü İstanbul Beyoğlu Lazzoni Otel’de düzenlendi. Tüm gün süren konferansta kentsel dönüşümün aktörleri “Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı”nı tüm detayları ile ele aldılar.

“Yeşil Yapılaşmada Kentsel Dönüşüm Fırsatı” temalı “Yeşil Rapido 2.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” iki ayrı oturum olarak gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşması ardından ERKE Kurucu Ortağı Cemil Yaman “Yeşil Bina nedir? Yeşil Binanın sosyal, çevresel ve ekonomik faydaları nelerdir? LEED sertifika sistemi özelinde Türkiye’de ve Amerika’da yeşil bina sektör büyüklüğü ve gelişim senaryoları nelerdir? ”başlıklı bir konuşma yaptı.

Etkinliğin KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ DOĞRU ve YANLIŞLAR konulu birinci panelinde Doç. Dr. Ece Ceylan Baba moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Bu panele; Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İkidesign Kurucu Ortağı Murat Kader, ProjeYönetimi, Yatırım Planlama ve Uygulama Uzmanı Prof.Dr. M.Rıfat Sağlam ve ERKE Kurucu Ortağı Cemil Yaman panelist olarak katıldı. Kentsel dönüşümün yeşil mahalleler ölçeğinde ele alınmasını salık veren Cemil Yaman, bu konuda LEED Neighborhood Development sertifikasının takip edilerek yeşil yerleşkeler konusunda hem lokasyon seçimi, hem mahalle tasarımı hem de yeşil altyapı ölçeğinde örnek uygulamalar ve çalışmalardan bahsetti.