collectionTop

İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu LEED Okullar Sertifikası Aldı!

<
Resim

İzmir’de açılan İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık’ın yeşil bina danışmanlığında yürütülen süreç sonunda, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen, BD+C: Schools kategorisinde, LEED Sertifikası almaya hak kazandı.

Mavişehir Eğitim Kurumu, Ege bölgesinde LEED Schools (Yeşil Okul) sertifikası alan ilk proje oldu.

Yeşil bina ve yatay mimari odaklı tasarlanan İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu, bölgede yaşanabilir ve sürdürülebilir bir nefes alma alanı oluşturmayı hedef alarak, TED Rönesans Koleji ve Cihangir Koleji Bahçeşehir Kampüsü’nün ardından Türkiye’nin LEED sertifikasına sahip 3. okulu olmuştur.

Sürdürülebilir Araziler

7540 m2’lik arsa alanına inşa edilen İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu, toplu taşıma araçlarının daha çok tercih edilmesi ve bisiklet kullanımının arttırılmasına yönelik tasarlanmıştır. Sert peyzaj ve çatılarda ısı adası etkisinin önüne geçmek amacıyla düşük SRI değerlerine sahip malzemeler kullanılmıştır. Projede özel korunaklı bisiklet yolu ve 22 adet olmak üzere korunaklı bisiklet park alanı tasarımları da yer almıştır.

Projenin en önemli özelliklerinden bir tanesi, çevresi yüksek katlı yoğun kent dokusu ile çevrili iken ‘z+1 kat ‘ tercih edilerek doğal ekosistemi bozmaması, kuş göç yollarına engel olmamasıdır. Proje içerisinde 685 m2’lik bir spor salonu, 60 kişilik tribün, 40m2’lik 42 adet derslik, 366 kişilik yemekhane, 200 kişilik konferans salonunun yanı sıra fen laboratuvarı, kütüphane, müzik ve resim derslikleri gibi sosyal alanlar da yer almaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, okullara özel bir kredi olan ‘Ortak Sosyal Kullanım Alanları’ üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu kredide;

seçenekleri bulunmaktadır. İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu’nda bu seçeneklerden ilki seçilmiş olup, otopark alanları, kapalı basketbol sahası, oyun alanları ve bilim müzesi gibi alanlar halkın kullanımına açılmıştır.

Su Verimliliği

Proje peyzajında sulama ihtiyacı olmayan, yerli iklim şartlarına kolayca adapte olacak bitkiler kullanılmıştır. Projede LEED sertifikası hedefiyle yapılan tüm kapsamlı çalışmalar sonucu %47 su tasarrufu elde edilmiştir. Ayrıca projede inovatif atık su teknolojileri çalışılmış olup tuvaletlerde tasarruf yüzdesi 50,8’e kadar ulaşmıştır.

Enerji ve Atmosfer

İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu projesinde enerji modellemesi çalışması sonucu USGBC’nin onayladığı tasarruf oranı %15,2 olmuştur. İlgili standarda göre, mahal soğutmada %33, mahal ısıtmada %43, iç aydınlatmada %66, dış aydınlatmada %54, pompalarda %70, fanlarda %30 enerji tasarrufu ortaya konulmuştur.

Malzeme ve Kaynaklar

İzka İnşaat Mavişehir Eğitim Kurumu’nun inşaat aşamasında kullanılan malzemelerin %23’ü geri dönüştürülmüş malzemelerden seçilmiş olup, %32’sında yerli malzemeler tercih edilmiştir.

İç Mekan Hava Kalitesi

Projenin tasarım aşamasında doğal gün ışığından ve havalandırmadan büyük ölçüde yararlanılmıştır.

Proje, dünyadaki ‘Yeşil Okul Projeleri’yle birlik kurmayı, etkinlikler düzenlemeyi ve bu etkinlikler için dünyanın her tarafından katılımlar sağlanacak platformu yaratmayı da hedeflemektedir. Ayrıca öğretmen ve öğrencileri yeşil binanın faydaları, okulda yapılan tüm yeşil bina çalışmaları ve bu çalışmaların faydaları hakkında bilgilendirmek için ERKE tarafından verilecek bir eğitim turu okul takvimine eklenmiştir.