collectionTop

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası LEED Gold Aldı!

<
Resim

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası

ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığında yürütülen süreç sonunda, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Gold sertifikasını almaya hak kazandı.

EAE Elektrik’in galvaniz üretim fabrikası olarak kullanmayı planladığı projede açık alanlara %40 oranında yer verilmiş olup, iç mekan konforu, enerji ve su tasarrufu konularında kapsamlı çalışmalar uygulanmıştır.

Sürdürülebilir Araziler

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası

 bireysel araç kullanımını azaltmak adına toplu taşıma noktalarına yakın bir yere konumlanmıştır. Ayrıca bina kullanıcılarını, düşük emisyonlu taşıt kullanımına teşvik etmek amacıyla bu tip araçlar için özel park alanları ayrılmıştır. Sahada ulaşımı kolaylaştırmak için 20 adet bisiklet park alanı ve bisiklet kullanıcıları için 8 adet duş yeri tasarlanmıştır. Sert peyzaj ve çatılarda ısı adası etkisinin önüne geçmek amacıyla açık renkli malzemeler tercih edilmiştir.

Su Verimliliği

Bina içerisinde su tasarrufu sağlamak amacıyla ultra düşük akışlı armatürler, duş başlıkları, ikili sifon sistemi ve su verimli pisuarlar kullanılmıştır. LEED Gold sertifikası hedefiyle yapılan su verimliliği çalışmaları sonucu %45 oranında su tasarrufu sağlanmıştır.

Enerji ve Atmosfer

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası’nda yapılan tüm prosesler, enerji performansını optimize etmeye ve doğaya verilecek zararı minimize etmeye yönelik tasarlanmıştır. Projede ozon tabakasını incelten ve küresel ısınmayı tetikleyen CFC’ları içermeyen soğutuculara sahip HVAC sistemler kullanılmıştır.

Projede elektromekanik sistem tasarımları ASHRAE 90.1-2007 standartlarında çalışılmış olup, toplamda %27 enerji tasarrufu elde edilmiştir.

Malzeme ve Kaynaklar

EAE Galvaniz Üretim Fabrikası’nda 5 adet geri dönüşüm kutusu kullanıcıların kolay erişilebileceği konumlara yerleştirilmiştir. İnşaat sırasında Atık Yönetim Planı yürütülerek inşaat boyunca oluşan atıkların %75’i geri dönüşüm tesislerine gönderilmiştir.

Projede maliyet bazında %25 oranında geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmıştır. Buna ek olarak kullanılan malzemelerin %36’sı ise yerel malzemelerden seçilmiştir.

İç Mekan Hava Kalitesi

Başta yapıştırıcılar, boyalar ve zemin sistemleri olmak üzere, malzeme seçimleri yapılırken mümkün mertebe düşük VOC emisyonlu ve GREENGUARD sertifikalı sağlıklı ürünler terich edilmiştir. İç Mekan Hava Kalitesi Yönetim Planı yapılmış ve uygulanmıştır. Termal konfor tasarımı ise ASHRAE 55-2004 standardına uygun yapılmıştır.