collectionTop

Pınar Et İzmir İdari Binası LEED Platin Sertifikası Aldı!

<
Pınar Et İdari Bina

Pınar Et İzmir İdari Binası, ERKE Danışmanlığında LEED Mevcut Binalar kapsamında çevre dostu ve sürdürülebilir bina tasarımının uluslararası bir ölçütü olarak kabul edilen LEED Platin Sertifikası almaya hak kazandı. LEED Sertifikası, enerji verimliliği, su tasarrufu, çevresel etki azaltma, iç hava kalitesi ve sürdürülebilir malzeme kullanımı gibi bir dizi kriterin başarıyla karşılanması gerekiyor. 

LEED Sertifikası Nedir?

LEED, "Leadership in Energy and Environmental Design" kısaltmasıdır ve Enerji ve Çevresel Sürdürülebilirlikte Liderlik anlamına gelir. LEED global ölçekte tanınan bir yeşil bina sertifikasyon programıdır. Bu program, yeşil binaların tasarım, inşaat, işletme ve bakım süreçlerinde çevresel etkileri azaltmayı ve enerji verimliliğini artırmayı hedefler.

LEED Sertifikası Kaç Seviyedir?

LEED Sertifikası 4 seviyedir. Bunlar LEED Yalın, Gümüş, Altın ve en üst derece Platin'dir. LEED Sertifikası 110 puan üzerinden değerlendirilir ve kazanılan puan arttıkça LEED Seviyesi de yükselir.

LEED Platin Sertifikası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

LEED 110 Puan üzerinden değerlendirilir, 80 ve üstü puan kazanan projeler LEED Platin Sertifika almaya hak kazanır. LEED Platin Sertifikası alabilmek için, bir binanın veya projenin çok yüksek sürdürülebilirlik standartlarına uygun olması gerekmektedir. LEED sertifikasyon sürecinde, belirli kriterleri karşılayarak puan toplarsınız ve bu puanlar sertifikasyon seviyesini belirler.

Pınar Et İdari Binasında LEED Platin Sertifikası ile Hangi Başarılar Gösterildi?

ERKE, Pınar Et İdari Binasının LEED Platin Sertifikası danışmanlığını üstlendi. Bu sertifikasyon Pınar Et'in, enerji verimliliği ve çevre dostu uygulamalar konusundaki kararlılığının bir göstergesidir. Binada uyguladığımız stratejilerle enerji tüketimi %33,7 oranında azaltılarak maliyetler düşürülmüştür ve karbon ayak izi azaltılmıştır.

Ayrıca, su kullanımında %27'lik bir azalma sağlanarak su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunulmuştur. Atık yönetimi konusundaki dikkatli yaklaşımla, üretilen atıkları geri dönüştürerek %37,3 oranında atık azalması elde edilmiştir. 

İç mekan hava kalitesini artırmak için yapılan çalışmalar, bina sakinleri için daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam ortamı oluşturulmasına yardımcı oldu. Pınar Et için aldığımız LEED Platin Sertifikası, sürdürülebilir uygulamalar ve daha yeşil bir gelecek için değerli bir adım oldu. 

Türkiye'de Kaç Tane LEED Platin Sertifikalı Bina Var?

Ekim Ayı itibariyle Türkiye'de 76 adet LEED Platin Sertifikalı bina bulunmaktadır. ERKE'nin Üsküdar, İstanbul'da bulunan ofisi de LEED Platin sertifikasına sahiptir.