collectionTop

Geri Dönüştürülmüş İçerik Sertifikası

Geri Dönüştürülmüş İçerik Sertifikası, tedarikçilerin ve üreticilerin; ürünlerindeki veya ambalajlarınındaki tüketici öncesi ve / veya tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içeriğin küresel etiketleme standartlarına göre doğrulandığını beyan eder.

Geri Dönüştürülmüş İçerik Sertifikası ile üretimde geri dönüştürülmüş içerik kullandığınızı kanıtlayabilir ve döngüsel ekonomi stratejileri geliştirebilirsiniz.

Halı, tekstil, yapı ürünleri, ahşap ve kağıt ürünleri, yalıtım ve bir çok sektördeki malzeme üreticileri geri dönüştürülmüş içerik etiketine sahip olabilir.

Geri dönüştürülmüş İçerik Sertifikasının Faydaları

 • Doğal kaynaklara olan bağımlılığı azaltmada liderliğinizi sergiler.
 • Uluslararası pazarda rekabet avantajı sağlar.
 • Satın alma gereksinimlerini ve müşteri taleplerinizi karşılar.
 • Ürünlerinizi LEED, WELL, BREEAM gibi yeşil bina sertifikasyonlarına ve çevreye duyarlı satın alma (EPP) programlarına uygun hale getirir.
 • Sürdürülebilirlik hedeflerinizi destekler.
 • Döngüsel ekonomi stratejileri geliştirmenizi sağlar.

Geri dönüştürülmüş içerik beyanının denetimlerle uluslarası tanınan 3. Parti Doğrulayıcı kuruluşlar tarafından doğrulanması ve uluslararası geçerlilik kazanması gerekir. 3. Parti Doğrulayıcı kuruluşlar dahili süreçleri iyileştirerek düzeltici önlemlerin alınmasına olanak tanır ve firmaların bu süreçleri iyileştirmeye neden yatırım yapması gerektiğine dair bağımsız kanıtlar da sağlayabilir.

Dünya’da en çok tercih edilen sertifikalar:

SCS GLOBAL - RECYCLED CONTENT

Textile Exchange -Recycled Claim Standard (RCS) + Global Recycled Standard (GRS)

UL Environment – Environmental Claims Validation

Geri Dönüştürülmüş İçerik Sertifikası (GRS) , bir ürünün geri dönüştürülmüş içerik, izlenebilirlik ve çevresel ve sosyal sorumluluk açısından uluslararası standartlara uygunluğunu gösterir. Bir GRS sertifikası almak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar:

 • Artan güvenilirlik ve şeffaflık: GRS sertifikası, ürünlerinizin geri dönüştürülmüş içeriğini doğrular ve müşterilere ve paydaşlara etik ve çevreye duyarlı uygulamaları takip ettiğinize dair güvence sağlar.
 • Artan pazar rekabet gücü: Sürdürülebilir ürünlere yönelik artan taleple birlikte, bir GRS sertifikası ürünlerinize pazarda rekabet avantajı sağlayabilir ve çevreye duyarlı ürünlere öncelik veren yeni müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Yönetmeliklere uygunluk: Birçok ülke ve kuruluş, ürünlerde geri dönüştürülmüş içerik için gerekliliklere sahiptir ve bir GRS sertifikası, bu düzenlemelere uygunluğun kanıtıdır.
 • Geliştirilmiş sürdürülebilirlik: GRS sertifikasyon süreci, şirketleri atıkları azaltmak ve kaynakları korumak gibi sürdürülebilir uygulamaları benimsemeye teşvik eder ve döngüsel ekonomi ilkelerini desteklemeye yardımcı olur.
 • Gelişmiş marka itibarı: Bir GRS sertifikası, bir şirketin itibarını artırabilen ve müşteriler ve paydaşlar arasında güven oluşturabilen sürdürülebilirliğe olan bağlılığını gösterir.

Genel olarak Geri Dönüştürülmüş İçerik Sertifikası, sürdürülebilirliği teşvik etmek, pazardaki rekabet gücünü artırmak ve itibarlarını yükseltmek isteyen şirketler için değerli bir varlıktır.

Geri Dönüştürülmüş İçerik (GRS) sertifikası alma süreci aşağıdaki adımları içerir:

 • Hazırlık: GRS standardını ve gerekliliklerini öğrenin ve ürün bilgileri ve tedarik zinciri verileri gibi gerekli belgeleri toplayın.
 • Değerlendirme: Bağımsız bir üçüncü taraf denetçi, GRS standardının gerekliliklerinin karşılandığını doğrulamak için ürünlerinizin ve tedarik zincirinizin bir değerlendirmesini yapacaktır.
 • Uygunsuzlukların Düzeltilmesi: Değerlendirme sırasında herhangi bir uygunsuzluk tespit edilirse, bunları düzeltmeniz ve denetçiye kanıt sağlamanız gerekecektir.
 • Sertifikasyon: Denetçi, ürünlerinizin ve tedarik zincirinizin GRS standardının gerekliliklerini karşıladığından emin olduktan sonra bir uygunluk sertifikası alacaksınız.
 • Gözetim Denetimleri: GRS sertifikası, standarda sürekli uyum sağlamak için periyodik gözetim denetimleri gerektirir.

Sertifikasyon sürecinin zaman çerçevesi ve detayları, operasyonunuzun boyutuna ve karmaşıklığına ve sertifikalandırılan ürün sayısına bağlı olarak değişebilir. Sorunsuz ve verimli bir belgelendirme süreci sağlamak için belgelendirme kuruluşu ile yakın çalışmanız önerilir.

string(2) "90"